You are here

IEEE GLOBECOM 2010 - Day 4

IEEE GLOBECOM 2010 - Day 4

The rain in Miami this morning does not stop GLOBECOM attendees from traveling between Intercontinental hotel and Hyatt Regency to meet their daily agenda. Keynote, Plenary, Business and Tech Forums, Poster sessions, all day Technical programs, Prize Drawings, Committee meetings, and Exhibits are all in good session.

Registration is open today from 7:30 A.M. to 4:00 P.M.
Exhibition hours: 9:30 A.M. - 5:00 P.M.
Lunches are held in the Riverfront Hall/Exhibit Hall from 12:30 P.M. - 2:00 P.M.
Coffee Breaks and Prize Drawings: 9:30 A.M. - 10:00 A.M., 3:30 P.M.-4:00 P.M.

Highlights of the day -

Keynote: On Network Science
Dr. Frederica Darema  (IEEE Fellow, WAS Fellow)
Director, Air Force Office of Scientific Research, USA

Plenary:
SESSION I: Multimedia Communications

Chair: Bin Wei, AT&T Labs, USA

Video Transmission: Recent Results, Challenges, and Opportunities
Aggelos K. Katsaggelos, IEEE/SPIE Fellow, Prof, Northwestern University, USA

The Future of Human Communication
Philip A. Chou, IEEE Fellow, Principal Researcher, Microsoft Research, USA

SESSION II: Wireless Technology
Chair: Andrea Conti, University of Ferrara, Italy

The Road Ahead for Wireless Technology: Dreams and Challenges
Andrea Goldsmith, IEEE Fellow, Professor, Stanford University, USA

Green Radio - The Case for More Efficient Cellular Base-Stations
Peter Grant, IEEE/IET/RAEng Fellow, Regius Professor of Engineering, University of Edinburgh, UK
-------------------

QoS MULTIMEDIA FORUM
Towards Glitch Free Multimedia Communication
Chair: Jin Li, Microsoft Research, USA

WIRELESS NETWORK FORUM
Seamless Mobility in Wireless Network: Are We There Yet?
Chair: Linda (Jiang) Xie, University of North Carolina, Charlotte, USA

-------------------

BUSINESS & TECH FORUMS

DESIGN & DEVELOPMENT FORUM
Modeling and Simulation of Wireless Networks
Chairs Jack L. Burbank and Jon R. Ward, Johns Hopkins University, USA

INTELLIGENT TRANSPORTATION FORUM
Advanced Communications and Information Technologies for Intelligent Transportation Systems
Chair: David Wei, Fordham University, USA

4G WIRELESS FORUM
Challenges and Future Prospect of 4G Wireless: The Operators' View
Chair: Chia-Chin Chong, NTT DOCOMO USA Labs, USA

----------------

ALL DAY TECHNICAL SYMPOSIA PROGRAMS
www.ieee-globecom.org/2010

 

Leave a comment


ComSoc leaders meet with young professionals at IEEE GLOBECOM 2010

ComSoc leaders meet with young professionals at IEEE GLOBECOM 2010

On December 07, 2010, Hyatt Miami – Riverfront

South Hall filled with more than 150 attendees to meet the ComSoc 3Ps (Past-President, President, President-Elect).

 

Byeong Gi Lee, the IEEE ComSoc President, began the IEEE Graduates of the Last Decade (GOLD) Session by sharing the ComSoc 2020 vision, and aimed ComSoc to be the largest Society in IEEE in 2020. He shared the strategic plan (with GOLDen Triangle vision and Growth Engine vision), and encouraged the young members to actively participate ComSoc new initiatives and programs. He wants to empower the young leaders to build the ComSoc future by Innovation, Creation and New Thinking.


Vijay Bhargava, ComSoc President-Elect, supported President Lee’s vision, and will use all his resource to nurture and lead the young leaders to achieve the vision.

 

Doug Zuckerman, ComSoc Past-President, emphasized the value and benefit of active participation in ComSoc activities, programs, and meeting.

 

(READ FULL ARTICLE WITH PHOTOS)

 

Leave a comment


IEEE GLOBECOM 2010 - Day 3

IEEE GLOBECOM 2010 - Day 3

IEEE GLOBECOM 2010 is entering into its 3rd day. Here are some of the highlights:

Registration hours for Wednesday, 8 December: 7:30 A.M. - 4:00 P.M.

Conference Banquet: Grand Ballroom/Intercontinental Hotel, 7:00 - 9:00 P.M. (Included with full registration)

EXPO Hall Hours: 9:30 A.M. - 5:00 P.M.

Coffee Breaks: 9:30-10 A.M., 3:30 P.M. - 4:00 P.M. Win special prizes.

Keynote: "Creative Destruction" in Broadband
Dr. Sachio Semmoto, Founder & Chairman, Representative Director, eAccess Ltd., Japan; Director, EMOBILE Ltd., Japan

Plenary:
SESSION I: Broadband Networks
Chair: Kejie Lu, U of Puerto Rico, Mayaguez, USA

Let There Be Light and Sustainable Engergy-Efficient Wireless Applications
Mohsen Kavehrad, IEEE Fellow, W.L. Weiss Endowed Chair Professor of EE, Director of CICTR, Center for Info and Communications Technology Research Pennsylvania State University, USA.

Multi-dimensional Convergence of Broadband Access Technologies in the 21st Century
Gee-Kung Chang, IEEE/OSA Fellow, Georgia Research Alliance and Byers Eminent Scholar Chair Professor in Optical Networking, Georgia Inst of Technology, USA

SESSION II: Wireless Networking
Chair: Yanchao Zhang, Arizona State University, USA

Physical Layer Security in Wireless Networks
NAE member, AAAS/IEEE/OSA Fellow); Dean, School of Engineering and Applied Science; Michael Henry Strater University Professor of Electrical Egineering, Princeton University, USA

Smart Phones: A Revolution in Mobile Computing
Roy Want, ACM/IEEE Fellow, Senior Principal Engineer, Intel Labs, USA

SENSOR NETWORK FORUM
Advances in Urban Sensing and Challenged Networks
Chair: Ahmed Helmy, University of Florida, USA

WIRELESS COMMUNICATIONS FORUM
A Glimpse of the Future of Wireless Communications
Chair: Mischa Dohler, CTTC, Spain

----------------

BUSINESS & TECH FORUMS:

IPv6 FORUM
The Next Big Thing: IPv6 Internet Evolution or Revolution?

SMART GRID AND GREEN TECHNOLOGY FORUM
FUNDING FORUM

-----------------

All day Technical Symposia Program

Demo Programs

 


 

Leave a comment


IEEE GLOBECOM in Full Bloom - Day 2

IEEE GLOBECOM in Full Bloom - Day 2

Today is the first day for regular conference programs - Keynotes, Plenary, Business and Tech Forums, all day Technical program, Awards Ceremony, Meet the ComSoc leaders, Welcome Reception, Exhibits, Prize drawings, and more. Following is the schedule for the Tuesday -

8:30 – 9:30

Opening & Keynote Session

James L Knight Center - 3rd Floor

Keynote Address: Cloud 9 Billion

Dr. Regina E. Dugan, DARPA

10:00 – 11:10

Business & Tech Forums: Cloud Computing Forum

Riverfront South Hall

Min Luo, IBM Software Group

Alok Srivastava, Microsoft

Rod Coombs, API Healthcare

Technical Sessions

Various Locations

Posters

Riverfront North Hall

10:00 – 12:30

Demo Program: Session I

Riverfront North Hall

11:20 – 12:30

Business & Tech Forums: Wireless Network Forum

Riverfront South Hall

Pari Bajpay, AT&T

Mallik Tatipamula, Ericsson

Boyd Bangerter, Intel

Technical Sessions

Various Locations

Posters

Riverfront North Hall

12:30 – 14:00

Awards Luncheon

Grand Ballroom / Intercontinental Hotel

14:00 – 15:30

Plenaries

Session I: Optical & Information Theory

Hibiscus

Vincent W. S. Chan, MIT

Anthony Ephremides, University of Maryland

Session II: Access Networks

Jasmine

John M. Cioffi, ASSIA Inc / Stanford University

Ian F. Akyildiz, Georgia Institute of Technology

Executive Forum

Riverfront South Hall

Ray Smets, Cisco

Barbara M. Olds, National Science Foundation

Future Network Forum: What Is the Next Generation Internet?

James L Knight Center - 3rd Floor

David Du, University of Minnesota

Chip Elliott, Raytheon BBN Technologies

Albert Greenberg, Microsoft, USA

Victor S. Frost, University of Kansas / NSF

 

16:00 – 17:10

Business & Tech Forums: History Forum

Riverfront South Hall

George F. McClure, Lockheed Martin Corporation

Jean-Marie Dilhac, University of Toulouse

Atsushi Murase, NTT DoCoMo Inc.

Gunther Karger, IEEE, Consultant and Author

Technical Sessions

Various Locations

Posters

Riverfront North Hall

16:00 – 18:30

Demo Program: Session II

Riverfront North Hall

GOLD Program - Meet the Leaders

Riverfront South Hall

Doug Zuckerman, IEEE Communications Society Past President

Byeong Gi Lee, IEEE Communications Society President

Vijay Bhargava, IEEE Communications Society President Elect

Heinrich Stüttgen, NEC Laboratories Europe

Andrzej Jajszczyk, AGH University of Science and Technology

Celia Desmond, World Class –Telecommunications

Robert S. Fish, NETovations Group, LLC

Technical Sessions

Various Locations
Posters

Riverfront North Hall

Welcome Reception & EXPO Opening

Riverfront Hall / Exhibit Hall

EXHIBIT ESSENTIALS

THE EXPO OPENS TONIGHT @ 19:00!

The Exhibit Hall is a hub of activity, with poster and demo sessions, lunches and refreshment breaks taking place here. The Exhibit Hall provides the perfect place to mix and mingle with colleagues and friends, and to meet your suppliers.

The Exhibit Hall will showcase the best in telecommunications solutions in one place at one time! Visit the booths and be the first to explore an exciting marketplace of services, tools and new technology all designed for your needs.

Win Prizes during the Coffee Breaks

Prize Drawings will be held on Wednesday, 8 December and Thursday, 9 December from 9:30 – 10:00 and 15:30 – 16:00.

Don't miss the opportunity to network and win special prizes. You must be present to win.

NOTABLES

Complimentary mid morning and afternoon coffee breaks will be held from 9:30 – 10:00 and 15:30 – 16:00 in the Upper Promenade on Tuesday, 7 December and in the Exhibit Hall on Wednesday, 8 December and Thursday, 9 December.

The Awards Luncheon will be held on from 12:30 – 14:00 in the Grand Ballroom of the Intercontinental Hotel on Tuesday, 7 December.  The lunch is included with a Full Registration only.

For Wednesday and Thursday, lunch will be served in Exhibit Hall from 12:30 – 14:00.

Coffee breaks and Lunch for Friday’s Workshops will be served on the Upper Promenade.

Register for Friday’s Workshop. See the final program for detailed session information. Sign up at the Registration Desk.

Leave a comment


Pages