Skip to main content
background image

Membership

Congratulations to the Newly Elected 2024 IEEE Fellows

“We are honored to celebrate the newly elevated IEEE Fellows and are proud to have them as esteemed members of our ComSoc community,” said Robert Schober, IEEE Communications Society President. “Identifying qualified candidates whose work significantly influences the industry is a critical undertaking and we’re thankful that our ComSoc Fellows Evaluation Committee, led by Chair Sumei Sun, determined those worthy of this prestigious honor.  A heartfelt congratulations to all the new Fellows.”

Election to the grade of IEEE Fellow is one of the highest honors that can be bestowed upon our members by the Institute in recognition of their technical, educational, and leadership achievements. Only a select few IEEE members earn this prestigious honor.

Fifty-three IEEE Communications Society members were elevated to the grade of IEEE Fellow for 2024.

Alagan Anpalagan
for contributions to resource management in wireless communication networks

Aggelos Bletsas
for contributions to cooperative relaying and backscatter communication networks

Zhipeng Cai
for contributions to resource management and scheduling for high-performance computing

Ke-Horng Chen
for contributions to power management integrated circuits and system design

Yu Cheng
for contributions to secure wireless networks

Kaushik Chowdhury
for contributions to development of cognitive radio networks and applied machine learning for wireless systems

Subhrakanti Dey
for contributions to networked control systems and performance optimization over wireless and sensor networks

Min Dong
for contributions to transmission design and resource optimization for wireless communications

Gregory Durgin
for contributions to the theory of fading in multi-antenna RFID systems

Matthew Ettus
for contributions to software-defined radio products

Yue Gao
for contributions to sparse signal processing and smart antennas in cognitive radio and networks

Ana Garcia-armada
for contributions to wireless communications transceivers

Reza Ghanadan
for leadership in robust artificial intelligence technologies and applications

Warren Gross
for contributions to the design of algorithms and integrated circuit architectures for communication systems

Guan Gui
for contributions to intelligent signal analysis and wireless resource optimization

Deukhyoun Heo
for contributions to CMOS power amplifiers in multi-layer packages and reconfigurable reactive components

ChoongSeon Hong
for contributions to resource management in wireless networks

Jakob Hoydis
for contributions to the use of machine learning in communication systems

Chunxiao Jiang
for contributions to heterogeneous space-air-ground networks

Shi Jin
for contributions to MIMO and reconfigurable intelligent surface-assisted communications

Josep Miquel Jornet
for contributions in terahertz communication and nanonetworking

Zaher Kassas
for contributions to navigation with signals of opportunity

Joerg Kliewer
for contributions to theory and applications of iteratively decodable error correcting codes and network coding

Raymond Knopp
for contributions to multiuser diversity and open radio access networks

Sastry Kompella
for leadership in advancing dynamic spectrum access and wireless communications

Matti Latva-aho
for contributions to mobile communication systems

Long Le
for contributions to resource management and optimization of wireless networks

Hongwei Li
for contributions to data security in cloud computing

Jie Li
for contributions to performance and management of network systems

Ming Li
for contributions to information and network security

Pan Li
for contributions to scaling laws and cross-layer optimization for wireless networks

Hang Liu
for contributions to the development and standardization of wireless mesh networking and video streaming technologies

Yuanwei Liu
for contributions to non-orthogonal multiple access technologies and wireless power transfer

Jochen Maes
for contributions to crosstalk cancellation technologies for twisted pair access

Christos Masouros
for contributions to interference exploitation and joint sensing and communications

Max Muhlhauser
for contributions to distributed software engineering

Wei Ni
for contributions to resource allocation and cooperation in unmanned aerial vehicle networks

Mathini Sellathurai
for contributions to multi-user, multi-functional and multi-antenna wireless communications

Ho-Jin Song
for contributions to wireless terahertz technology

Kim Fung Tsang
for contributions to systems safety engineering

Alberto Valdes-Garcia
for contributions to millimeter-wave circuits and systems for communications

Beibei Wang
for contributions to wireless sensing and cognitive communications

Chao-Kai Wen
for contributions to deep learning technology for wireless systems

Qihui Wu
for contributions to cognitive radio networks

Henk Wymeersch
for contributions to radio localization and sensing

Bin Xiao
for contributions to wireless and system security

Jing Xiao
for contributions to the multiple modality knowledge mining technologies

Ke Xu
for contributions to optimal traffic management and network security

Zheng Yan
for contributions to trust management in communications and networking

Yifei Yuan
for contributions to non-orthogonal multiple access and narrow-band Internet-of-Things technology and standardization

Honggang Zhang
for contributions to intelligent wireless communications and networks

Lian Zhao
for contributions to modeling, performance analysis, and resource management of wireless networks

Sheng Zhong
for contributions to incentive-compatible and privacy-preserving mechanisms in distributed systems