Skip to main content
abstract blue background

Membership

IEEE Fellows Elevated as of 1 January 1974

Election to the grade of IEEE Fellow is one of the highest honors that can be bestowed upon our members by the Institute in recognition of their technical, educational, and leadership achievements. Only a select few IEEE members earn this prestigious honor.

Congratulations to the following Communications Society members for their election to the grade of Fellow of the IEEE. They now join company with a truly distinguished roster of colleagues.

Fredick E. Bond
For contributions to the development of satellite systems for military communications.

Jack E. Bridges
For development of techniques and standards to control radio frequency interference, and for contributions to receive design to suppress common-channel interference and noise.

Charles A. Burrus, Jr.
For contributions to semiconductors technology for wide-band transmission systems and radio astronomy.

Thomas M. Cover
For contributions to pattern recognition, learning theory and information theory.

Lynn W. Ellis
For contribution in introducing solid-state technology in wire and microwave communications transmission and leadership in communications planning.

Wolfgang W. Gaertner
For contributions to the development of micro-electronic circuits and systems with low power consumption, high packing density, and adaptive self-healing features.

Edgar N. Gilbert
For contributions to information theory, and for applications of probability theory and combinatory analysis to electrical engineering.

Edward Goldstein
For leadership in the development of communications facilities for military and civilian applications.

John Granlund
For developments in communications and radar systems and related electronic circuitry, and for leadership of scientific efforts in satellite communications.

Friedrich W. Gundlach
For contributions to the development of microwave tubes.

Irwin M. Jacobs
For contributions to information and communication theory and its applications.

Frederick Jelinek
For contributions to the theory of information transmission.

Bharat K. Kinariwala
For contribution to research in circuit and system theory and to engineering education.

Phillip N. Larsen
For leadership in research and development of military electronics systems.

Adam Lender
For contributions to data communications.

William C. Lindsey
For leadership in the development of communication theory and its application to the development of advanced communications systems.

Akio Matasumoto
For contributions to the theory and design of electrical networks and microwave filters.

James A. Mullen
For contributions to statistical communication and oscillator noise theory and its application to the solutions of a broad spectrum of problems.

Myron H. Nichols
For contributions to physical electronic, radio telemetry, and research in upperatmosphere phenomena.

Wilhelm T. Runge
For early leadership in microwave techniques.

Clyde L. Ruthroff
For contributions to microwave radio systems design.

David J. Sakrison
For contributions in research and teaching in communication theory and its applications.

Hidenari Uchida
For contributions tot he theory and practice of VHF and UHF antennas.

Harry L. Van Trees
For contributions to teaching and research in the detection, estimation, and modulation theory area, and the design of military communications systems.

Walter K. Victor
For contributions to the design of radio systems for space communications and tracking.