IEEE Fellows Elevated as of 1 January 2009
Election to the grade of IEEE Fellow is one of the highest honors that can be bestowed upon our members by the Institute in recognition of their technical, educational, and leadership achievements. Only a select few IEEE members earn this prestigious honor.
Congratulations to the following Communications Society members for their election to the grade of Fellow of the IEEE. They now join company with a truly distinguished roster of colleagues.
Tulay Adali
For contributions to nonlinear and complex-valued statistical signal processing
Anish Arora
For contributions to scalability and stabilization of networks of sensors and computers
Keren Bergman
For contributions to development of optical interconnection and transport networks
Helmut Boelcskei
For contributions to multiple input/multiple output wireless communication and filter bank theory
George Chrisikos
For contributions to the simulation and design of communication systems
Piet Demeester
For contributions to optical communication networks and technologies
Gerhard Fettweis
For contributions to signal processing algorithms and chip implementation architectures For communications
Sheila Hemami
For contributions to robust and perceptual image and video communications
Ashok Jhunjhunwala
For leadership in development of cost-effective telecommunications in remote areas
Ralf Koetter
For contributions to coding theory
Deceased
Arthur Lowery
For leadership in computer modeling of optical communication systems
Ross Murch
For contributions to multiple antenna systems For wireless communications
Parameswaran Ramanathan
For contributions to real-time systems and networks
Adam Skorek
For contributions to electro-thermal analysis of industrial processes
C.K. Toh
For contributions to communication protocols in ad hoc mobile wireless networks
Jean-Lien Wu
For leadership in inFormation and communication education
Kenneth Zdunek
For leadership in integrating voice and data communications in networks
Nirwan Ansari
For contributions to broadband networks and communications
Roberto Battiti
For contributions to machine learning techniques For intelligent optimization and neural networks
Claude Berrou
For invention of turbo codes, generalization of the turbo principle in receivers, and influence in standardization
John Cartledge
For contributions to modulation dynamics of optical devices
Char-Dir Chung
For leadership in the broadband wireless communications industry
Brian Evans
For contributions to multicarrier communications and image display
Shen-Li Fu
For contributions to electronic packaging research and education
Jean-Pierre Hubaux
For contributions to wireless security
Ashfaq Khokhar
For contributions to multimedia computing and database systems
Hui Liu
For contributions to global standards For broadband cellular and mobile broadcasting
Narayan Mandayam
For contributions to wireless data transmission
Ramjee Prasad
For leadership in developing personal wireless communications technologies
Xuemin (Sherman) Shen
For contributions to resource management of wireless networks
Iickho Song
For application of signal detection theory to vehicular communication systems
Peter Vary
For contributions to digital speech processing and coding
Qiang Yang
For contributions to understanding and application of intelligent planning, learning and data mining
Q.T. Zhang
For contributions to wireless communications systems
Francisco Ares
For contributions to antenna array pattern synthesis
Leslie Baxter
For contributions to high-speed digital communication networks
Georg Boeck
For contributions to radio frequency and microwave integrated circuits and systems
Gagan Choudhury
For contributions to design and analysis of telecommunication networks and routing protocols
Gustavo de Veciana
For contributions to the design of communication networks
Kevin Fall
For contributions to Internet architectures and protocols in challenging environments
Mohsen Guizani
For contributions to quality of service in broadband and ad hoc wireless networks
Bijan Jabbari
For contributions to resource management and mobility in wireless networks
Edward Knightly
For contributions to multi-hop wireless networks
John Lodge
For contributions to the application of signal processing and communications theory
Scott Miller
For contributions to the theory of spread spectrum communications
Hayder Radha
For contributions to visual coding, communications and networking
Thomas Silliman
For contributions to improvement of antenna and filter technology For radio and television broadcasting
Vahid Tarokh
For contributions to communications and inFormation theory
Jie Wu
For contributions to mobile ad hoc networks and multicomputer systems
Yuanuan Yang
For contributions to parallel and distributed computing systems