Skip to main content
abstract blue background

About ComSoc

The IEEE Communications Society Board of Governors leadership history.

2020

ELECTED OFFICERS 2020-2021 (Voting)

President | Vincent W.S. Chan *
Past President | Khaled B. Letaief
Vice President - Technical & Educational Activities | Xuemin (Sherman) Shen *
Vice President - Conferences | Stefano Bregni *
Vice President - Member & Global Activities | Nei Kato *
Vice President - Publications | Robert Schober *

APPOINTED OFFICERS 2020-2021 (Non-Voting)

Treasurer | Fambirai Takawira *
Parliamentarian | Roberto de Marca *
Chief Information Officer (CIO) & Chief Marketing Officer (CMO) | Zhi Ding
Director - Journals | Michele Zorzi
Director - Magazines | Ekram Hossain
Director - Online Content | Ana Garcia Armada
Director - Conference Development | Nelson Fonseca
Director - Conference Operations | Lawrence Wong
Director - Educational Services | Nirwan Ansari
Director - Technical Committees | Stefano Galli
Director - Industry Outreach | Andrea M. Tonello
Director - Membership Services | Ricardo Veiga
Director - Asia/Pacific Region | Sumei Sun
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Christos Verikoukis
Director - Latin America Region | Nury Gabriela Ramirez Cely
Director - North America Region | Fawzi Behmann
Director - Standards Development & Standardization Programs Development | Edward G. Tiedemann, Jr
Director - Industry Communities | Tarek S. El-Bawab
Executive Director | Harold Tepper *
Recording Secretary | Carol Cronin

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting) *

2018-2020
Gerhard Fettweis
Ekram Hossain
Urbashi Mitra
Wei Zhang *
2019-2021
Octavia Dobre
Philippa Martin
Petar Popovski
Chengshan Xiao *
2020-2022
Koichi Asatani
Ana Garcia Armada *
Ashutosh Dutta
Robert Heath

IEEE Division III (Elected - Voting)

Director | Sergio Benedetto *

* Operating Committee (OpCom) attendees. ComSoc Directors, and CIO attend each meeting as determined by President.

 

2019

ELECTED OFFICERS 2018-2019 (Voting)

President | Khaled B. Letaief *
President-Elect | Vincent W.S. Chan
Vice President - Technical & Educational Activities | Nelson Fonseca *
Vice President - Conferences | Stefano Bregni *
Vice President - Member & Global Activities | Nei Kato*
Vice President - Publications | Xuemin (Sherman) Shen *
Vice President - Industry & Standards Activities | Stefano Galli*

APPOINTED OFFICERS 2018-2019 (Non-Voting)

Treasurer | Fambirai Takawira *
Parliamentarian | Roberto de Marca *
Chief Information Officer (CIO) | Zhi Ding
Director - Journals | Robert Schober
Director - Magazines | Michael Fang
Director - Online Content | Zhisheng Niu
Director - Conference Development | Joel Rodrigues
Director - Conference Operations | Hikmet Sari
Director - Educational Services | Fabrizio Granelli
Director - Technical Committees | Tarik Taleb
Director - Industry Outreach | Ashutosh Dutta
Director - Membership Services | Song Guo
Director - Asia/Pacific Region | Saewoong Bahk
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Adlen Ksentini
Director - Latin America Region | Lisandro Z. Granville
Director - North America Region | Wahab Almuhtadi
Director - Sister & Related Societies | Octavia Dobre
Director - Standards Development | Tarek El-Bawab
Director - Standardization Programs Development | Nada Golmie
Director - Industry Communities | Ian Wong
Chief Marketing Officer | Robert Fish
Executive Director | Harold Tepper *
Recording Secretary | Carol Cronin

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting) *

2017-2019
Lajos Hanzo
Wanjiun Liao
David Michelson
Ricardo Veiga *
2018-2020
Gerhard Fettweis
Ekram Hossain
Urbashi Mitra
Wei Zhang *
2019-2021
Octavia Dobre
Philippa Martin
Petar Popovski
Chengshan Xiao

IEEE Division III (Elected - Voting)

Director | Sergio Benedetto *

* Operating Committee (OpCom) attendees. ComSoc Directors, and CIO attend each meeting as determined by President.

 

2018

ELECTED OFFICERS 2018-2019 (Voting)

President | Khaled B. Letaief *
Past President | Harvey Freeman
Vice President - Technical & Educational Activities | Nelson Fonseca *
Vice | President - Conferences | Stefano Bregni *
Vice President - Member & Global Activities | Nei Kato *
Vice President - Publications | Xuemin (Sherman) Shen *
Vice President - Industry & Standards Activities | Stefano Galli *

APPOINTED OFFICERS 2018-2019 (Non-Voting)

Treasurer | Fambirai Takawira*
Parliamentarian | Roberto de Marca*
Chief Information Officer (CIO) | Zhi Ding
Director - Journals | Robert Schober
Director - Magazines | Michael Fang
Director - Online Content | Zhisheng Niu
Director - Conference Development | Joel Rodrigues
Director - Conference Operations | Hikmet Sari
Director - Educational Services | Fabrizio Granelli
Director - Technical Services | Tarik Taleb
Director - Industry Outreach | Ashutosh Dutta
Director - Membership Services | Song Guo
Director - Asia/Pacific Region | Saewoong Bahk
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Adlen Ksentini
Director - Latin America Region | Lisandro Z. Granville
Director - North America Region | Wahab Almuhtadi
Director - Sister & Related Societies | Octavia Dobre
Director - Standards Development | Tarek El-Bawab
Director - Standardization Programs Development | Nada Golmie
Director - Industry Communities | Ian Wong
Chief Marketing Officer | Robert Fish
Executive Director | Susan M. Brooks*
Recording Secretary | Carol Cronin

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting)* 

2016-2018
Len Cimini
Tom Hou*
Robert Schober
Qian Zhang
2017-2019
Lajos Hanzo
Wanjiun Liao
David Michelson
Ricardo Veiga *
2018-2020
Gerhard F ettweis
Ekram Hossain
Urbashi Mitra
Wei Zhang *

IEEE Division III (Elected - Voting)

Director | Vijay Bhargava *

* Operating Committee (OpCom) attendees. ComSoc Directors, and CIO attend each meeting as determined by President.

 

2017

ELECTED OFFICERS 2016-2017 (Voting)

President | Harvey Freeman *
President-Elect | Khaled B. Letaief *
Vice President - Technical & Educational Activities | Luigi Fratta *
Vice President - Conferences | Guoliang (Larry) Xue *
Vice President - Member & Global Activities | Stefano Bregni *
Vice President - Publications | Nelson Fonseca *
Vice President - Industry & Standards Activities | Rob Fish *

APPOINTED OFFICERS 2016-2017 (Non-Voting)

Treasurer | Bob Shapiro *
Parliamentarian | Doug Zuckerman *
Chief lnformation Officer (CIO) | Tao Zhang
Director - Journals | Khaled B. Letaief
Director - Magazines | Raouf Boutaba
Director - Conference Development | Kazem Sohraby
Director - Conference Operations | Min Song
Director - Educational Services | Rulei Ting
Director - Technical Services | Qian Zhang
Director - Industry Outreach | Ashutosh Dutta
Director - Membership Services | Zhensheng Zhang
Director - Asia/Pacific Region | Takaya Yamazato
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Andrzej Jajszczyk
Director - Latin America Region | Carlos Lozano Garzon
Director - North America Region | Scott Atkinson
Director - Sister & Related Societies | Curtis Siller
Director - Standards Development | Mehmet Ulema
Director - Standardization Programs Development | Alex Gelman
Director - Industry Communities | Ian Wong
Chief Online Content Officer | Fabrizio Granelli
Chief Marketing Officer | Stan Moyer
Executive Director | Susan M. Brooks*
Recording Secretary | Carol Cronin

MEMBERS-AT-LARGE (Elected- Voting)* 

2015-2017
Gerhard Fettweis
Araceli Garcia Gomez
Steve Gorshe *
James Hong
2016-2018
Len Cimini
Tom Hou *
Robert Schober
Qian Zhang
2017-2019
Lajos Hanzo
Wanjiun Liao
David Miehelson
Ricardo Veiga *

IEEE Division III (Elected - Voting)

Director | Celia Desmond *
Director-Elect | Vijay Bhargava *

* Operating Committee (OpCom) attendees. ComSoc Directors, and CIO attend each meeting as determined by President.

 

2016

ELECTED OFFICERS 2016-2017 (Voting)

President | Harvey Freeman *
Past President | Sergio Benedetto *
Vice President - Technical & Educational Activities | Luigi Fratta *
Vice President - Conferences | Guoliartg (Larry) Xue *
Vice President - Member & Global Activities | Stefano Bregni*
Vice President - Publications | Nelson Fonseca *
Vice President - Industry & Standards Activities | Rob Fish*

APPOINTED OFFICERS 2016-2017 (Non-Voting)

Treasurer | Bob Shapiro*
Parliamentarian | Doug Zuckerman*
Chief lnformation Officer (CIO) | Tao Zhang
Director - Journals | Khaled B. Letaief
Director - Magazines | Raouf Boutaba
Director - Conference Development | Kazem Sohraby
Director - Conference Operations | Min Song
Director - Educational Services | Rulei Ting
Director - Technical Services | Qian Zhang
Director - Industry Outreach | Ashutosh Dutta
Director - Membership Services | Zhensheng Zhang
Director - Online Content | Fabrizio Granelli
Director - Asia/Pacific Region | Takaya Y amazato
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Andrzej Jajszczyk
Director - Latin America Region | Carlos Lozano
Director - North America Region | Scott Atkinson
Director - Sister & Related Societies | Curtis Si1ler
Director - Standards Development | Mehmet Ulema
Director - Standardization Programs Development | Alex Gelman
Executive Director | Susan M. Brooks*
Recording Secretary | Carol Cronin

MEMBERS-AT-LARGE (Elected- Voting)*

2014-2016
Sonia Aissa
Xuemin (Sherman) Shen
Hsiao-Hwa Chen *
Nei Kato
2015-2017
Gerhard Fettweis
Araceli Garcia Gomez
Steve Gorshe *
James Hong
2016-2018
Len Cimini
Tom Hou *
Robert Schober
Qian Zhang

IEEE Division III (Elected - Voting)

Director | Celia Desmond *

* Operating Committee (OpCom) attendees. ComSoc Directors, and CIO attend each meeting as determined by President.

2015

ELECTED OFFICERS 2014-2015 (Voting)

President | Sergio Benedetto * 
President-Elect | Harvey Freeman * 
Vice President - Technical Activities | Khaled Letaief * 
Vice President - Conferences | Hikmet Sari * 
Vice President - Member Relations | Stefano Bregni * 
Vice President - Publications | Sarah Kate Wilson * 
Vice President - Standards Activities | Rob Fish *

APPOINTED OFFICERS 2014-2015 (Non-Voting)

Treasurer | Stan Moyer * 
Parliamentarian | Doug Zuckerman * 
Chief lnformation Officer (CIO) | Stefano Galli 
Director - Journals | Len Cimini 
Director - Magazines | Steve Gorshe 
Director - Conference Development | Nelson Fonseca 
Director - Conference Operations | Tarek El-Bawab 
Director - Conference Publications | Chengshan Xiao 
Director - Education & Training | Michele Zorzi 
Director - Online Content | Elena Neira 
Director - Marketing & Industry Relations | Ashutosh Dutta 
Director - Membership Programs Development | Koichi Asatani 
Director - Asia/Pacific Region | Wanjiun Liao 
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Hanna Bogucka 
Director - Latin America Region | Pedro Aguilera 
Director - North America Region | Merrily Hartmann 
Director - Sister & Related Societies | Curtis Siller 
Director - Standards Development | Mehmet Ulema 
Director - Standardization Programs Development | Alex Gelman 
Executive Director | Susan M. Brooks * 
Recording Secretary | Carole Swaim 

MEMBERS-AT-LARGE (Elected- Voting) *

2013-2015
Nirwan Ansari *
David Michelson
Neelesh Mehta
Hans-Martin Foisel
2014-2016
Sonia Aissa *
Xuemin (Sherman) Shen
Hsiao-Hwa Chen
Nei Kato
2015-2017
Gerhard Fettweis
Araceli Garcia Gomez
Steve Gorshe *
James Hong

IEEE Division III (Elected - Voting)

Director | Harvey Freeman *
Director-Elect | Celia Desmond *

* Operating Committee (OpCom) attendees. ComSoc Directors, and CIO attend each meeting as determined by President.

2014

ELECTED OFFICERS 2014-2015 (Voting)

President | Sergio Benedetto 
Past President | Vijay Bhargava *
Vice President - Technical Activities | Khaled Letaief *
Vice President - Conferences | Hikmet Sari *
Vice President - Member Relations | Stefano Bregni *
Vice President - Publications | Sarah Kate Wilson *
Vice President - Standards Activities | Rob Fish *

APPOINTED OFFICERS 2014-2015 (Non-Voting)

Treasurer | Stan Moyer *
Parliamentarian | Doug Zuckerman *
Chief Information Officer (CIO) | Stefano Galli
Director - Journals | Len Cimini
Director - Magazines | Steve Gorshe
Director - Conference Development | Nelson Fonseca
Director - Conference Operations | Tarek El-Bawab
Director - Conference Publications | Chengshan Xiao
Director - Education & Training | Michele Zorzi
Director - Online Content | Elena Neira
Director - Marketing & Industry Relations | Ashutosh Dutta
Director - Membership Programs Development | Koichi Asatani
Director - Asia/Pacific Region |  Wanjiun Liao
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Hanna Bogucka
Director - Latin America Region | Pedro Aguilera
Director - North America Region | Merrily Hartmann
Director - Sister & Related Societies | Curtis Siller
Director - Standards Development | Mehmet Ulema
Director - Standardization Programs Development | Alex Gelman  
Executive Director | Jack Howell *
Recording Secretary |  Carole Swaim

Members-at-Large (Elected - Voting) *

2012-2014
Merrily Hartmann
Angel Lozano
John Thompson
Chengshan Xiao *
2013-2015
Nirwan Ansari *
David Michelson
Neelesh Mehta
Hans-Martin Foisel
2014-2016
Sonia Aissa *
Xuemin (Sherman) Shen
Hsiao-Hwa Chen
Nei Kato

IEEE Division III (Elected – Voting)

Director | Harvey Freeman`*

* Operating Committee (OpCom) attendees.  ComSoc Directors, and CIO attend each meeting as determined by President.

2013

ELECTED OFFICERS 2012-2013 (Voting)

President | Vijay Bhargava *
President Elect | Sergio Benedetto
Vice President - Technical Activities | Len Cimini *
Vice President - Conferences | Abbas Jamalipour *
Vice President - Member Relations | Nelson Fonseca *
Vice President - Publications | Vincent Chan *
Vice President - Standards Activities | Alex Gelman

APPOINTED OFFICERS 2012-2013 (Non-Voting)

Treasurer | Khaled Letaief *
Parliamentarian | Len Cimini *
Chief Information Officer (CIO) | Micha Avni
Director - Journals | Sarah Kate Wilson
Director - Magazines | Steve Gorshe
Director - Conference Development | Heinrich Stuttgen 
Director - Conference Operations | Merrily Hartmann
Director - Conference Publications | Neelesh Mehta
Director - Education | David Michelson
Director - Online Content | Elena Neira
Director - Marketing & Industry Relations | Stan Moyer 
Director - Membership Programs Development | Mehmet Ulema
Director - Asia/Pacific Region | Kwang Bok Lee
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Fambirai Takawira
Director - Latin America Region | Pedro Aguilera
Director - North America Region | Yigang Cai
Director - Sister & Related Societies | Roberto Saracco 
Director - Standards Development | Kevin Lu
Director - Standardization Programs Development | Stephen Bush 
Executive Director | Jack Howell *
Recording Secretary | Carole Swaim

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting) *

2011-2013
Gerhard Fettweis *
Stefano Galli
Bob Shapiro
Moe Win
2012-2014
Merrily Hartmann
Angel Lozano
John Thompson
Chengshan Xiao *
2013-2015
Nirwan Ansari *
David Michelson
Stefano Bregni
Hans-Martin Foisel

IEEE Division III (Elected – Voting)

Director | Doug Zuckerman*
Director-Elect | Harvey Freeman*

* Operating Committee (OpCom) attendees.  ComSoc Directors, and CIO attend each meeting as determined by President.

 

2012

ELECTED OFFICERS 2012-2013 (Voting)

President | Vijay Bhargava *
Past President | Byeong Gi Lee
Vice President - Technical Activities | Len Cimini *
Vice President - Conferences | Abbas Jamalipour *
Vice President - Member Relations | Nelson Fonseca *
Vice President - Publications | Vincent Chan *
Vice President - Standards Activities | Alex Gelman

APPOINTED OFFICERS 2012-2013 (Non-Voting)

Treasurer | Khaled Letaief *
Parliamentarian | Len Cimini *
Chief Information Officer (CIO) | Micha Avni
Director - Journals | Sarah Kate Wilson
Director - Magazines | Sergio Benedetto
Director - Conference Development | Heinrich Stuttgen
Director - Conference Operations | Joe Touch
Director - Conference Publications | Neelesh Mehta
Director - Education | David Michelson
Director - Online Content | Sergio Benedetto
Director - Marketing & Industry Relations | Stan Moyer
Director - Membership Programs Development | Mehmet Ulema
Director - Asia/Pacific Region | Kwang Bok Lee
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Fambirai Takawira
Director - Latin America Region | Pedro Aguilera
Director - North America Region | Yigang Cai
Director - Sister & Related Societies | Roberto Saracco
Standards Development | Kevin Lu
Standardization Programs Development | Stephen Bush
Executive Director | Jack Howell *
Recording Secretary | Carole Swaim

Members-at-Large (Elected - Voting) *

2010-2012
Stefano Bregni
Steve Gorshe
Iwao Sasase *
Sarah Kate Wilson
2011-2013
Gerhard Fettweis*
Stefano Galli
Bob Shapiro
Moe Win
2012-2014
Merrily Hartmann
Angel Lozano
John Thompson
Chengshan Xiao *

IEEE Division III (Elected - Voting)

Director | Doug Zuckerman

* Operating Committee (OpCom) attendees.  ComSoc Directors, and CIO attend each meeting as determined by President.

2011

ELECTED OFFICERS 2010-2011 (Voting)

President | Byeong Gi Lee *
President-Elect | Vijay Bhargava *
Vice President - Technical Activities | Mark Karol *
Vice President - Conferences | Khaled B. Letaief *
Vice President - Member Relations | Sergio Benedetto *
Vice President - Publications | Len Cimini *

APPOINTED OFFICERS 2010-2011 (Non-Voting)

Treasurer | Harvey Freeman *
Parliamentarian | Doug Zuckerman *
Chief Information Officer (CIO) | Alex Gelman
Director - Journals | Larry Greenstein
Director - Magazines | Andrzej Jajszczyk
Director - Conference Development | Heinrich Stuttgen
Director - Conference Operations | Merrily Hartmann
Director - Conference Publications | Zhisheng Niu
Director - Education | Stefano Bregni
Director - Online Content | James Hong
Director - Marketing & Industry Relations | Stan Moyer
Director - Membership Programs Development | Shri Goyal
Director - Asia/Pacific Region | Naoaki Yamanaka
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Tariq Durrani
Director - Latin America Region | Jose-David Cely
Director - North America Region | Gabe Jakobson
Director - Sister & Related Societies | Roberto Saracco
Director - Standards | Curtis Siller
Executive Director | Jack Howell *
Recording Secretary | Carole Swaim

Members-at-Large (Elected - Voting) *

2009-2011
Joe Evans
Rob Fish *
Nelson Fonseca
Michele Zorzi
2010-2012
Stefano Bregni
Vincent Chan
Iwao Sasase *
Sarah Kate Wilson
2011-2013
Gerhard Fettweis*
Stefano Galli
Bob Shapiro
Moe Win

IEEE Division III (Elected -Voting)

Director | Nim Cheung
Director-Elect | Doug Zuckerman

* Operating Committee (OpCom) attendees.  Directors, Division III Directors, and CIO attend each meeting as determined by President.

2010

ELECTED OFFICERS 2010-2011 (Voting)

President | Byeong Gi Lee *
Past President | Doug Zuckerman *
Vice President - Technical Activities | Mark Karol *
Vice President - Conferences | Khaled B. Letaief *
Vice President - Member Relations | Sergio Benedetto *
Vice President - Publications | Len Cimini *

APPOINTED OFFICERS 2010-2011 (Non-Voting)

Treasurer | Harvey Freeman *
Parliamentarian | Doug Zuckerman
Chief Information Officer (CIO) | Alex Gelman
Director - Journals | Vijay Bhargava
Director - Magazines | Andrzej Jajszczyk
Director - Conference Development | Heinrich Stuttgen
Director - Conference Operations | Merrily Hartmann
Director - Conference Publications | Zhisheng Niu
Director - Education | Stefano Bregni
Director - Online Content | James Hong
Director - Marketing & Industry Relations | Stan Moyer
Director - Membership Programs Development | Shri Goyal
Director - Asia/Pacific Region | Naoaki Yamanaka
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Tariq Durrani
Director - Latin America Region | Jose-David Cely
Director - North America Region | Gabe Jakobson
Director - Sister & Related Societies | Roberto Saracco
Director - Standards | Curtis Siller
Executive Director | Jack Howell *
Recording Secretary | Carole Swaim

Members-at-Large (Elected - Voting) *

2008-10
Fred Bauer *
Victor Frost
Stefano Galli
Lajos Hanzo
2009-2011
Joe Evans
Rob Fish *
Nelson Fonseca
Michele Zorzi
2010-2012
Stefano Bregni
Vincent Chan
Iwao Sasase *
Sarah Kate Wilson

IEEE Division III (Elected -Voting)

Director | Nim Cheung

* Operating Committee (OpCom) Members.  Directors and CIO attend each meeting as determined by President.

2009

ELECTED OFFICERS 2008-2009 (Voting)

President | Doug Zuckerman *
President-Elect | Byeong Gi Lee *
Vice President - Technical Activities | Andrzej Jajszczyk *
Vice President - Conferences | Mark Karol *
Vice President - Member Relations | Byeong Gi Lee *
Vice President - Publications | Sergio Benedetto *

APPOINTED OFFICERS 2008-2009 (Non-Voting)

Treasurer | Stan Moyer *
Parliamentarian | Roberto de Marca
Chief Information Officer (CIO) | Harvey Freeman
Director - Journals | Larry Greenstein
Director - Magazines | Steve Gorshe
Director - Conference Development | Fred Bauer
Director - Conference Operations | Merrily Hartmann
Director - Conference Publications | Raouf Boutaba
Director - Education | Stefano Bregni
Director - Online Content | Len Cimini
Director - Marketing & Industry Relations | Bob Shapiro
Director - Membership Programs Development | Shri Goyal
Director - Asia/Pacific Region | Zhisheng Niu
Director - Europe, Middle-East & Africa Region | Tariq Durrani
Director - Latin America Region | Nelson Fonseca
Director - North America Region | Gabe Jakobson
Director - Sister & Related Societies | Roberto Saracco
Director - Standards | Alex Gelman
Executive Director | Jack Howell*
Recording Secretary | Carole Swaim

Members-at-Large (Elected - Voting) *

2007-2009
Tom La Porta
Ted Rappaport *
Catherine Rosenberg
Gordon Stuber
2008-2010
Fred Bauer *
Victor Frost
Stefano Galli
Lajos Hanzo
2009-2011
Joe Evans
Rob Fish *
Nelson Fonseca
Michele Zorzi

IEEE Division III (Elected -Voting)

Director | Curtis Siller
Director-Elect | Nim Cheung

* Operating Committee (OpCom) Members.  Directors and CIO attend each meeting as determined by President.

2008

ELECTED OFFICERS 2008-2009 (Voting)

President | Doug Zuckerman*
Past Presiden | Nim Cheung*
Vice President - Technical Activities | Andrzej Jajszczyk*
Vice President - Conferences | Mark Karol*
Vice President - Member Relations | Byeong Gi Lee*
Vice President - Publications | Sergio Benedetto*

APPOINTED OFFICERS 2008-2009 (Non-Voting)

Treasurer | Stan Moyer*
Parliamentarian | Roberto de Marca
Chief Information Officer (CIO) | Harvey Freeman
Director - Journals | Larry Greenstein
Director - Magazines | Steve Gorshe
Director – Conference Development | Fred Bauer
Director – Conference Operations | Merrily Hartmann
Director – Conference Publications | Raouf Boutaba
Director - Education | Stefano Bregni
Director - Online Content | Len Cimini
Director – Marketing & Industry Relations | Bob Shapiro
Director - Membership Programs Development | Shri Goyal
Director - Asia/Pacific Region | Zhisheng Niu
Director - Europe, Africa & Middle-East Region | Adam Livne
Director - Latin America Region | Nelson Fonseca
Director - North America Region | Gabe Jakobson
Director - Sister & Related Societies | Roberto Saracco
Director – Standards | Alex Gelman
Executive Director | Jack Howell*
Recording Secretary |  Carole Swaim

Members-at-Large (Elected - Voting) *

2006-08
Thomas Chen
Andrea Goldsmith
Khaled B. Letaief*
Peter McLane

2007-09
Tom La Porta
Ted Rappaport*
Catherine Rosenberg
Gordon Stuber

2008-10
Fred Bauer*
Victor Frost
Stefano Galli
Lajos Hanzo

IEEE DIVISION III (Elected - Voting)

Director | Curtis Siller

• Operating Committee (OpCom) Members. Directors and CIO attend each meeting as determined by President.

2007

ELECTED OFFICERS 2006-2007 (Voting)

President | Nim Cheung*
President-Elect | Doug Zuckerman
Vice President - Technical Activities | Sergio Benedetto*
Vice President - Membership Services | Harvey Freeman*
Vice President - Membership Development | Byeong Gi Lee*
Vice President - Society Relations | Doug Zuckerman*

APPOINTED OFFICERS 2006-2007 (Non-Voting)

Treasurer | Stan Moyer*
Parliamentarian | Joe LoCicero
Chief Information Officer (CIO) | Steve Weinstein
Director - Journals | Des Taylor
Director - Magazines | Tom La Porta
Director - Meetings & Conferences | Fred Bauer
Director - Education | Hussein Mouftah
Director - Online Content | Kazem Sohraby
Director - Marketing | Bob Shapiro
Director - Membership Programs Development | Shri Goyal
Director - Asia/Pacific Region | Daehyoung Hong
Director - Europe, Africa & Middle-East Region | Andrzej Jajszczyk
Director - Latin America Region | Araceli Garcia Gomez
Director - North America Region | T. Scott Atkinson
Director - Related Societies | Raouf Boutaba
Director - Sister Societies | Roberto Saracco
Director - Standards | Alex Gelman
Executive Director | Jack Howell*
Recording Secretary | Carole Swaim

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting) *

2005-2007
Len Cimini*
Jerry Gibson
Larry Greenstein
Sirin Tekinay
2006-2008
Khaled Ben-Letaief*
Thomas Chen
Andrea Goldsmith
Peter McLane
2007-2009
Tom La Porta
Ted Rappaport
Catherine
Rosenberg
Gordon Stuber

IEEE DIVISION III (Elected - Voting)

Director | Mark Karol
Director-Elect | Curtis Siller

* Operating Committee (OpCom) Members (Directors and CIO attend each meeting as determined by President.)

2006

ELECTED OFFICERS 2006-2007 (Voting)

President | Nim Cheung*
Past President | Curtis Siller*
Vice President - Technical Activities | Sergio Benedetto*
Vice President - Membership Services | Harvey Freeman*
Vice President - Membership Development | Byeong Gi Lee*
Vice President - Society Relations | Doug Zuckerman*

APPOINTED OFFICERS 2006-2007 (Non-Voting)

Treasurer | Stan Moyer*
Parliamentarian | Joe LoCicero
Chief Information Officer (CIO) | Steve Weinstein
Director - Journals | Des Taylor
Director - Magazines | Tom La Porta
Director - Meetings & Conferences | Fred Bauer
Director - Education | Hussein Mouftah
Director - Online Content | Kazem Sohraby
Director - Marketing | Bob Shapiro
Director - Membership Programs Development | Shri Goyal
Director - Asia/Pacific Region | Daehyoung Hong
Director - Europe, Africa & Middle-East Region | Andrzej Jajszczyk
Director - Latin America Region | Araceli Garcia Gomez
Director - North America Region | T. Scott Atkinson
Director - Related Societies | Raouf Boutaba
Director - Sister Societies | Roberto Saracco
Director - Standards | Alex Gelman
Executive Director | Jack Howell*
Recording Secretary | Carole Swaim

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting) *

2004-2006
T. Scott Atkinson
Naohisa Ohta
Stan Moyer*
Heinrich Stuettgen

2005-2007
Robert Blake
Len Cimini*
Jerry Gibson
Larry Greenstein
2006-2008
Khaled Ben-Letaief *
Thomas Chen
Andrea Goldsmith
Peter McLane

IEEE DIVISION III (Elected - Voting)

Director | Mark Karol

* Operating Committee (OpCom) Members (Directors and CIO attend each meeting as determined by President.)

2005

ELECTED OFFICERS 2004-2005 (Voting)

President | Curtis Siller*
President-Elect | Nim Cheung*
Vice President - Technical Activities | Harvey Freeman*
Vice President - Membership Services | Doug Zuckerman*
Vice President - Membership Development | Alex Gelman*
Vice President - Society Relations | Roberto Saracco*

APPOINTED OFFICERS 2004-2005 (Non-Voting)

Treasurer | Howard Blank*
Parliamentarian | Joe LoCicero
Chief Information Officer (CIO) | Mark Karol
Director - Journals | Des Taylor
Director - Magazines | Andrzej Jajszczyk
Director - Meetings & Conferences | Fred Bauer
Director - Education | Bill Tranter
Director - Online Services to Online Content | James Hong
Director - Marketing | Steve Weinstein
Director - Membership Programs Development | Pierre Perra
Director - Asia/Pacific Region | Iwao Sasase
Director - Europe, Africa & Middle-East Region | Marko Jagodic
Director - Latin America Region | Ricardo Veiga
Director - North America Region | Bob Shapiro
Director - Related Societies | Joe LoCicero
Director - Sister Societies | Naohisa Ohta
Director - Standards | Raouf Boutaba
Executive Director | Jack Howell*
Recording Secretary | Carole Swaim

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting) *

2003-2005
Howard Blank*
Jorg Liebeherr
Joe LoCicero
Chung-Sheng Li
2004-2006
T. Scott Atkinson
Naohisa Ohta
Stan Moyer*
Heinrich Stuettgen
2005-2007
Robert Blake
Len Cimini*
Jerry Gibson
Larry Greenstein

IEEE DIVISION III (Elected - Voting)

Director | Roberto de Marca
Division III Director-Elect | Mark Karol

* Operating Committee (OpCom) members (Directors and CIO attend each meeting as determined by President.)

2004

ELECTED OFFICERS 2004-2005 (Voting)

President | Curtis Siller*
Past President | Celia Desmond*
Vice President - Technical Activities | Harvey Freeman*
Vice President - Membership Services | Doug Zuckerman*
Vice President - Membership Development | Alex Gelman*
Vice President - Society Relations | Nim Cheung*

APPOINTED OFFICERS 2004-2005 (Non-Voting)

Treasurer | Howard Blank*
Parliamentarian | Joe LoCicero
Chief Information Officer (CIO) | Mark Karol
Director - Journals | Des Taylor
Director - Magazines | Andrzej Jajszczyk
Director - Meetings & Conferences | Shri Goyal
Director - Education | Bill Tranter
Director - Online Services to Online Content | James Hong
Director - Marketing | Steve Weinstein
Director - Membership Programs Development | Pierre Perra
Director - Asia/Pacific Region | Iwao Sasase
Director - Europe, Africa & Middle-East Region | Marko Jagodic
Director - Latin America Region | Ricardo Veiga
Director - North America Region | Bob Shapiro
Director - Related Societies | Joe LoCicero
Director - Sister Societies | Naohisa Ohta
Executive Director | Jack Howell*
Recording Secretary | Carole Swaim

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting) *

2002-2004
Vijay Bhargava*
Hugh Bradlow
Chih-Lin I
Jerry Peterson
2003-2005
Howard Blank*
Jorge Liebeherr
Joe LoCicero
Hal Sobol ***Chung-Sheng Li
2004-2006
Scott Atkinson
Naohisa Ohta
Stan Moyer*
Heinrich Stuettgen

IEEE DIVISION III (Elected - Voting)

Director | Roberto de Marca
***Division III Director-Elect | Mark Karol

* OpCom members (Directors and CIO attend each meeting as determined by President.)

2003

ELECTED OFFICERS 2002-2003 (Voting)

President | Celia Desmond*
President-Elect | Curtis Siller*
Vice President - Technical Activities | Bill Tranter*
Vice President - Membership Services | Roberto Saracco*
Vice President - Membership Development | Trevor Clarkson*
Vice President - Society Relations | Alexander Gelman*

APPOINTED OFFICERS 2002-2003 (Non-Voting)

Treasurer | Harvey Freeman*
Parliamentarian | Roberta Cohen
Chief Information Officer (CIO) | Roberta Cohen
Director - Magazines | Byeong Gi Lee
Director - Journals | Joe LoCicero
Director - Meetings & Conferences | Chih-Lin I
Director - Education | Dale Harris
Director - Marketing | Howard Blank
Director - Membership Programs Development | Bhaskar Sengupta
Director - Asia/Pacific Region | Kwang-Cheng Chen
Director - Europe, Africa, & Middle-East Region | Adam Livne
Director - Latin America Region | Jorge Hedderwick
Director - North America Region | Pierre Perra
Director - Sister Societies | Algirdas Pakstas
Director - Related Societies | Curtis Siller
Director - Online Services | Nelson Fonseca
Executive Director | Jack Howell*

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting)

2001-2003
Hamid Aghvami
Ross Anderson*
Larry Bernstein
Harvey Freeman
2002-2004
Vijay Bhargava*
Hugh Bradlow
Chih-Lin I
Jerry Peterson
2003-2005
Howard Blank*
Jorge Liebeherr
Joe LoCicero
Hal Sobol

IEEE DIVISION III (Elected - Voting)

Director | Steve Weinstein
Director-Elect | Roberto de Marca

* OpCom members (Directors and CIO attend each meeting as determined by President.)

2002

ELECTED OFFICERS 2002-2003 (Voting)

President | Celia Desmond*
Past President | Roberto de Marca*
Vice President - Technical Activities | Bill Tranter*
Vice President - Membership Services | Roberto Saracco*
Vice President - Membership Development | Trevor Clarkson*
Vice President - Society Relations | Alexander Gelman*

APPOINTED OFFICERS 2002-2003 (Non-Voting)

Treasurer | Harvey Freeman*
Parliamentarian | Roberta Cohen
Chief Information Officer (CIO) | Roberta Cohen
Director - Magazines | Byeong Gi Lee
Director - Journals | Joe LoCicero
Director - Meetings & Conferences | Chih Lin I
Director - Education | Dale Harris
Director - Marketing | Howard Blank
Director - Membership Programs Development | Bhaskar Sengupta
Director - Asia/Pacific Region | Kwang-Cheng Chen
Director - Europe, Africa, & Middle-East Region | Adam Livne
Director - Latin America Region | Jorge Hedderwick
Director - North America Region | Pierre Perra
Director - Sister Societies | Algirdas Pakstas
Director - Related Societies | Curtis Siller
Director - Online Services | Laura Cerchio
Executive Director | Jack Howell*
Recording Secretary | Carole Swaim

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting)

2000-2002
Tomonori Aoyama
Roch Guerin
Byeong Gi Lee*
Henning Schulzrinne
2001-2003
Beth Adams
Ross Anderson*
Larry Bernstein
Harvey Freeman
2002-2004
Vijay Bhargava
Hugh Bradlow
Chih-Lin I
Jerry Peterson

IEEE DIVISION III (Elected - Voting)

Director | Steve Weinstein

* OpCom members (Directors and CIO attend each meeting as determined by President.)

2001

ELECTED OFFICERS 2000-2001 (Voting)

President | Roberto de Marca*
President-Elect | Celia Desmond*
Vice President - Technical Activities | Curtis Siller*
Vice President - Membership Services | Horst Bessai* 
Vice President - Membership Development | Doug Zuckerman*
Vice President - Society Relations | Alex Gelman*

APPOINTED OFFICERS 2000-2001 (Non-Voting)

Treasurer | Harvey Freeman*
Parliamentarian | Roberta Cohen
Chief Information Officer (CIO) | Dale Armor
Director - Magazines | Mark Karol
Director - Journals | Jim Kurose
Director - Meetings & Conferences | Bill Robinson
Director - Education | John Silvester
Director - Marketing | Roberto Saracco
Director - Membership Programs Development | Byeong Gi Lee
Director - Asia/Pacific Region | Naohisa Ohta
Director - Europe, Africa, & Middle-East Region | Trevor Clarkson
Director - Latin America Region | Marcello de Campos
Director - North America Region | Celia Desmond
Director - Sister Societies | Tomonori Aoyama
Director - Related Societies | Nim Cheung
Secretary/Executive Director | Jack Howell*
Recording Secretary | Carole Swaim

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting)

1999-2001
Laura Cerchio*
Len Cimini
Roberta Cohen
Bill Tranter
2000-2002
Tomonori Aoyama
Roch Guerin
Byeong Gi Lee*
Henning Schulzrinne
2001-2003
Beth Adams
Ross Anderson*
Larry Bernstein
Harvey Freeman

IEEE DIVISION III (Elected - Voting)

Director | Tom Rowbotham

* OpCom members (Directors and CIO attend each meeting as determined by President.)

2000

ELECTED OFFICERS 2000-2001 (Voting)

President | Roberto de Marca*
Past President | Tom Plevyak*
Vice President - Technical Activities | Curtis Siller*
Vice President - Membership Services | Horst Bessai* 
Vice President - Membership Development | Doug Zuckerman*
Vice President - Society Relations | Alex Gelman*

APPOINTED OFFICERS 2000-2001 (Non-Voting)

Treasurer | Harvey Freeman*
Parliamentarian | Roberta Cohen
Chief Information Officer (CIO) | Dale Armor
Director - Magazines | Mark Karol
Director - Journals | Jim Kurose
Director - Meetings & Conferences | Bill Robinson
Director - Education | John Silvester
Director - Marketing | Roberto Saracco
Director - Membership Programs Development | Byeong Gi Lee
Director - Asia/Pacific Region | Naohisa Ohta
Director - Europe, Africa, & Middle-East Region | Trevor Clarkson
Director - Latin America Region | Marcello de Campos
Director - North America Region | Celia Desmond
Director - Sister Societies | Tomonori Aoyama
Director - Related Societies | Nim Cheung
Secretary/Executive Director | Jack Howell*
Recording Secretary | Carole Swaim

MEMBERS-AT-LARGE (Elected - Voting)

1998-2000
Gerhard Fettweis
Paul Hartmann*
Mike Kincaid
Bill Robinson
1999-2001
Laura Cerchio*
Len Cimini
Roberta Cohen
Bill Tranter
2000-2002
Tomonori Aoyama
Roch Guerin
Byeong Gi Lee*
Henning Schulzrinne

IEEE DIVISION III (Elected - Voting)

Director | Tom Rowbotham

* OpCom members (Directors and CIO attend each meeting as determined by President.)

1999-1990

1999

ELECTED OFFICERS 1998-1999 (Voting)

President | Tom Plevyak*
President-Elect | Roberto de Marca*
Past President | Steve Weinstein
Vice President - Technical Activities | Doug Zuckerman*
Vice President - Membership Services | Curtis Siller*
Vice President - Membership Development | Ron Horn*
Vice President - Society Relations | Tetsuya Miki*

APPOINTED OFFICERS 1998-1999 (Non-Voting)

Treasurer/Parliamentarian | Ross Anderson*
Director - Magazines | Hussein Mouftah*
Director - Journals | Bill Tranter*
Director - Meetings & Conferences | Celia Desmond*
Director - Education | Ron Bose*
Director - Information Services Development | Dale Armor*
Director - Membership Programs Development | Savo Glisic*
Director - Asia/Pacific Region | Byeong Gi Lee*
Director - Europe, Africa, & Middle-East Region | Horst Bessai*
Director - Latin America Region | Leonor Wilches-Chaux*
Director - North America Region | Mike Kincaid*
Director - International Societies | Trevor Clarkson
Director - IEEE & U.S. Societies | Tatsuya Suda*
Secretary/Executive Director | Jack Howell*
Recording Secretary | Carole Swaim

MEMBERS-AT-LARGE (Voting)

1997-1999
Hamid Ahmadi
Jeff Derby
Hal Sobol
Des Taylor
1998-2000
Gerhard Fettweis
Paul Hartmann*
Mike Kincaid
Bill Robinson
1999-2001
Laura Cerchio*
Len Cimini
Roberta Cohen
Bill Tranter

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | David Daut*

* OpCom members (Directors attend each meeting as determined by President.)

 

1998

ELECTED OFFICERS 1998-1999 (Voting)

President | Tom Plevyak*
Past President | Steve Weinstein*
Vice President - Technical Activities | Doug Zuckerman*
Vice President - Membership Services | Curtis Siller*
Vice President - Membership Development | Ron Horn*
Vice President - Society Relations | Tetsuya Miki*

APPOINTED OFFICERS 1998-1999 (Non-Voting)

Treasurer/Parliamentarian | Ross Anderson*
Director - Magazines | Hussein Mouftah*
Director - Journals | Bill Tranter*
Director - Meetings & Conferences | Celia Desmond*
Director - Education | Ron Bose*
Director - Information Services Development | Dale Armor*
Director - Membership Programs | Savo Glisic*
Director - Asia/Pacific Region | Byeong Gi Lee*
Director - Europe, Africa, & Middle-East Region | Horst Bessai*
Director - Latin America Region | Leonor Wilches-Chaux*
Director - North America Region | Khoi Nguyen*
Director - International Societies | Trevor Clarkson
Director - IEEE & US Activities | Tatsuya Suda*
Secretary/Executive Director | Jack Howell*

MEMBERS-AT-LARGE (Voting)

1996-1998
Mark Karol
Jim Kurose*
Dave Leeper
Martina Zitterbart
1997-1999
Hamid Ahmadi
Jeff Derby
Hal Sobol
Des Taylor
1998-2000
Gerhard Fettweis
Paul Hartmann*
Mike Kincaid
Bill Robinson

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | David Daut*

*Members of OpCom - Directors participate as determined by President for each meeting

 

1997

ELECTED OFFICERS 1996-1997 (Voting)

President | Steve Weinstein*
President-Elect | Tom Plevyak*
Past President | Maurizio Decina*
Vice President - Technical Affairs | Nim Cheung*
Vice President - International Affairs | Lin-shan Lee*
Vice President - Membership Affairs | Roberto de Marca*

APPOINTED OFFICERS 1996-1997 (Non-Voting)

Treasurer | Ross Anderson*
Director of Magazines | Curtis Siller*
Director of Journals | Bill Tranter*
Director of Meetings & Conferences | Doug Zuckerman*
Director of Education | Ron Bose*
Director of Chapters | Tetsuya Miki*
Director of Information Services Dev. | Dale Armor*
Secretary/Acting Executive Director | Jack Howell*
Senior Advisor/Parliamentarian | Allan Ledbetter*

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1995-1997
Magda El-Zarki
Tom Plevyak
Federico Tosco
Doug Zuckerman*
1996-1998
Mark Karol
Jim Kurose*
Dave Leeper
Martina Zitterbart
1997-1999
Hamid Ahmadi
Jeff Derby
Hal Sobol
Des Taylor

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | Celia Desmond

*Member of OpCom

 

1996

ELECTED OFFICERS 1996-1997 (Voting)

President | S.B. Weinstein*
Vice President - Technical Affairs | N.K. Cheung*
Vice President - International Affairs | L. Lee*
Vice President - Membership Affairs | J.R.B. de Marca*
Past President | M. Decina*

APPOINTED OFFICERS 1996-1997 (Non-Voting)

Secretary/Executive Director | G.A. Ledbetter*
Treasurer | R.C. Anderson*
Director of Publications | T.J. Plevyak*
Director of Meetings & Conferences | D.N. Zuckerman*
Director of Education | J.N. Daigle*
Director of Chapters | T. Miki*
Parliamentarian | G.A. Ledbetter

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1994-1996
H.A. Freeman
T. Aoyama
J.L. LoCicero
R.K. Snelling*
1995-1997
M. El-Zarki
T.J. Plevyak
F. Tosco
D. N. Zuckerman*
1996-1998
M. J. Karol
J. F. Kurose*
D. G. Leeper
M.a Zitterbart

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | C.L. Desmond

*Member of OpCom

 

1995

ELECTED OFFICERS 1994-1995 (Voting)

President | M. Decina*
President-Elect | S.B. Weinstein*
Vice President - Technical Affairs | S.B. Weinstein*
Vice President - International Affairs | J.R.B. de Marca*
Vice President - Member Affairs | C.L. Desmond
Past President | P.E. Green, Jr.

APPOINTED OFFICERS 1994-1995 (Non-Voting)

Secretary/Executive Director | G.A. Ledbetter*
Treasurer | R.C. Anderson*
Director of Publications | T.J. Plevyak*
Director of Meetings & Conferences | R.P. Skillen*
Director of Education | J.N. Daigle*
Director of Chapters | T. Miki*
Parliamentarian | G.A. Ledbetter

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1993-1995
A.G. Aldridge
L.B. Milstein
B. Prasada*
H. Rudin, Jr.
1994-1996
H.A. Freeman
T. Aoyama
J.L. LoCicero
R.K. Snelling*
1995-1997
M. El-Zarki
T.J. Plevyak
F. Tosco
D. N. Zuckerman*

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | J.S. Ryan

*Member of OpCom

1994

ELECTED OFFICERS 1994-1995 (Voting)

President | M. Decina*
Vice President - Technical Affairs | S.B. Weinstein*
Vice President - International Affairs | RB. de Marca*
Vice President - Member Affairs | C.L. Desmond*
Past President | P.E. Green, Jr.*

APPOINTED OFFICERS 1994-1995 (Non-Voting)

Secretary/Executive Director | Vacant
Treasurer | G.A. Ledbetter*
Director of Publications | T.J. Plevyak*
Director of Meetings & Conferences | R.P. Skillen*
Director of Education | J.N. Daigle*
Director of Chapters | T. Miki*
Parliamentarian | D. Dodd

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1992-1994
A.H. Cherin
R. Gitlin
R.R. Laane*
R.P. Skillen
1993-1995
A.G. Aldridge
L.B. Milstein
B. Prasada*
H. Rudin, Jr.
1994-1996
H.A. Freeman
T. Aoyama
J.L. LoCicero
R.K. Snelling*

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | J.S. Ryan

* Member of OpCom

 

1993

ELECTED OFFICERS 1992-1993 (Voting)

President | P.E. Green, Jr. * 
President-Elect | M. Decina*
Vice President - Member Affairs | S.D. Personick*
Vice President - Technical Affairs | LT. Frisch*
Vice President - International Affairs | T.R. Rowbotham*
Past President | R.L. Pickholtz*

APPOINTED OFFICERS 1992-1993 (Non-Voting)

Director of Chapters | C.L. Desmond*
Director of Education | J.N. Daigle*
Director of Intersociety Relations | E. J. Glenner*
Director of Meetings & Conferences | R.P. Skillen*
Director of Publications | S.B. Weinstein*
Secretary/Executive | C. Lof*
Director Treasurer | M.J. Friduss*

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1991-1993
R.J. Frank
H. Murata
S. Tashiro*
F. Tosco
1992-1994
A.H. Cherin
R. Gitlin
R.R. Laane*
R.P. Skillen
1993-1995
A.G. Aldridge
L.B. Milstein
B. Prasada*
H. Rudin, Jr.

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | F.T. Andrews

* Member of OpCom

 

1992

ELECTED OFFICERS 1992-1993 (Voting)

President | P.E. Green, Jr. * 
President-Elect | TBD*
Vice President - Member Affairs | S.D. Personick*
Vice President - Technical Affairs | LT. Frisch*
Vice President - International Affairs | T.R. Rowbotham*
Past President | R.L. Pickholtz*

APPOINTED OFFICERS 1992-1993 (Non-Voting)

Director of Chapters | C.L. Desmond*
Director of Education | D.R. Ucci*
Director of Intersociety Relations | E. J. Glenner*
Director of Meetings & Conferences | R.R. Laane*
Director of Publications | S.B. Weinstein*
Secretary/Executive | C. Lof*
Director Treasurer | M.J. Friduss*

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1990-1992
A.S. Acampora*
J.N. Daigle 
D.P. Dodd
V.B. Lawrence
1991-1993
R.J. Frank
H. Murata
S. Tashiro*
F. Tosco
1992-1994
A.H. Cherin
R. Gitlin
R.R. Laane*
R.P. Skillen

* Member of OpCom

 

1991

OFFICERS 1990-1991

President | R.L. Pickholtz*
Vice President | P.E. Green*
Vice President - Technical Affairs | L. Milstein *
Vice President - International Affairs | T. Claasen*
Secretary | C. Lof *
Treasurer | D.L. Solomon* (NV)
Past President | J.C. McDonald*
Director of Publications | S.B. Weinstein*
Director of Meetings & Conferences | E.J. Glenner* (NV)
Director of Financial Planning | M. Friduss * (NV)
Director of Standards | R.E. Mosher * (NV)
Director of Education | D. Ucci*
Parliamentarian | R. Slayton *(NV)

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1989-1991
G. Estes
I.T. Frisch
E.J. Glenner
R.P. Skillen*
1990-1992
A.S. Acampora*
J.N. Daigle 
D.P. Dodd
V.B. Lawrence
1991-1993
R.J. Frank
H. Murata
S. Tashiro*
F. Tosco

* Member of OpCom
(NV) Non-voting unless Member at Large

 

1990

OFFICERS 1990-1991

President | R.L. Pickholtz*
Vice President | P.E. Green*
Vice President - Technical Affairs | L. Milstein *
Vice President - International Affairs | T. Claasen*
Secretary | C. Lof* 
Treasurer | D.L. Solomon* (NV)
Past President | J.C. McDonald
Director of Publications | S.B. Weinstein
Director of Meetings & Conferences | E.J. Glenner* (NV)
Director of Financial Planning | M. Friduss * (NV)
Director of Standards | R.E. Mosher * (NV)
Parliamentarian | R. Slayton *(NV)
Director of Education | D. Ucci

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1988-1990
C. Desmond*
R.G.DeWitt
F.R. Magee
S.S. Rappaport
1989-1991
G. Estes
I.T. Frisch
E.J. Glenner
R.P. Skillen*
1990-1992
A.S. Acampora*
J.N. Daigle 
D.P. Dodd
V.B. Lawrence

* Member of OpCom
(NV) Non-voting unless Member at Large

1989-1980

1989

OFFICERS 1988-1989

President | J. C. McDonald
Vice President | R. L. Pickholtz
Vice President - Technical Affairs | P. E. Green, Jr.
Vice President - International Affairs | M. Decina
Secretary | S. T. Linskey 
Treasurer | D. L. Solomon
Director of Financial Planning | R. A. Alston
Director of Meetings & Conferences | E. J. Glenner
Director of Publications | S. D. Personick
Director of Standards | R. E. Mosher

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1987-1989
R. A. Alston*
H. A. Freeman
J. A. Herndon
S. D. Personick
1988-1990
C. Desmond*
R.G.DeWitt
F.R. Magee
S.S. Rappaport
1989-1991
G. Estes
I.T. Frisch
E.J. Glenner
R.P. Skillen*

EX OFFICIO (Voting)

All Committee Chairpersons
Sr. Past President | M. Schwartz 
Jr. Past President | F. T. Andrews, Jr.

EX OFFICIO (Non-Voting)

Chapter Chairpersons
Unless Member-at-Large
Secretary-Treasurer
Director of Publications 

E. Herz
I. Engelson

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | R. W. Wyndrum, Jr.

 

1988

OFFICERS 1988-1989

President | J. C. McDonald
Vice President | R. L. Pickholtz
Vice President - Technical Affairs | P. E. Green, Jr.
Vice President - International Affairs | M. Decina
Secretary | S. T. Linskey 
Treasurer | D. L. Solomon
Director of Financial Planning | R. A. Alston
Director of Meetings & Conferences | E. J. Glenner
Director of Publications | S. D. Personick
Director of Standards | R. E. Mosher

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1986-1988
M. R. Aaron*
E. V. Hoversten
A. A. Robrock
R. J. Schwarz 
1987-1989
R. A. Alston*
H. A. Freeman
J. A. Herndon
S. D. Personick
1988-1990
C. Desmond*
R.G.DeWitt
F.R. Magee
S.S. Rappaport

EX OFFICIO (Voting)

All Committee Chairpersons
Sr. Past President | M. Schwartz 
Jr. Past President | F. T. Andrews, Jr.

EX OFFICIO (Non-Voting)

Chapter Chairpersons
Unless Member-at-Large
Secretary-Treasurer
Director of Publications 

E. Herz
I. Engelson

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | R. W. Wyndrum, Jr.

 

1987

OFFICERS 1986-1987

President | F. T. Andrews, Jr. *
Vice President | J.C. McDonald * 
Vice President - Technical Affairs | R. L. Pickholtz *
Vice President - International Affairs | M. Uenohara *
Secretary | R. E. Mosher * + (NV) 
Treasurer | D. L. Solomon * + (NV)
Past President | M. Schwartz *
Director of Publications | P. E. Green, Jr. * + (NV)
Director of Meetings & Conferences | E. J. Glenner * + (NV)
Parliamentarian | R. Slayton (NV)
Director of Financial Planning | R. A. Alston * (NV)
Director of Standards | W. B. Wilkens (NV)

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1985-1987
MF. W. Ellersick
R. J. Jaeger, Jr.
L.B. Milstein
R. P. Skillen*
1986-1988
M. R. Aaron*
E. V. Hoversten
A. A. Robrock
R. J. Schwarz
1987-1989
R. A. Alston*
H. A. Freeman
J. A. Herndon
S. D. Personick

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | E. E. Sumner

* Member of OPCOM
+ Ex-Officio
(NV) Non-voting unless Member at Large

 

1986

OFFICERS 1986-1987

President | F. T. Andrews, Jr. *
Vice President | J.C. McDonald * 
Vice President - Technical Affairs | R. L. Pickholtz *
Vice President - International Affairs | M. Uenohara *
Secretary | R. E. Mosher * + (NV) 
Treasurer | D. L. Solomon * + (NV)
Past President | M. Schwartz *
Director of Publications | P. E. Green, Jr. * + (NV)
Director of Meetings & Conferences | E. J. Glenner * + (NV)
Parliamentarian | R. Slayton

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1984-1986
P. Fire
L. R. Jeffery
B. W. Stuck
B. J. Yokelson*
1985-1987
MF. W. Ellersick
R. J. Jaeger, Jr.
L.B. Milstein
R. P. Skillen*
1986-1988
M. R. Aaron*
E. V. Hoversten
A. A. Robrock
R. J. Schwarz

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | E. E. Sumner

* Member of OPCOM
+ Ex-Officio
(NV) Non-voting unless Member at Large

 

1985

OFFICERS 1984-1985

President | M. Schwartz * 
Vice President | F. T. Andrews, Jr.* 
Vice President - Technical Affairs | J. C. McDonald*
Vice President - International Affairs | H. Meyr *
Secretary | I. T. Frisch * + (NV) 
Treasurer | D. L. Solomon * + (NV)
Past President | E. E. Sumner *
Director of Publications | P. E. Green, Jr. * + (NV)
Director of Meetings & Conferences | E. J. Glenner * + (NV)
Parliamentarian | R. Slayton

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1983-1985
J. Garodnick
J. F. Hayes
J. 0. Limb*
H. Rudin, Jr.
1984-1986
P. Fire
L. R. Jeffery
B. W. Stuck
B. J. Yokelson*
1985-1987
MF. W. Ellersick
R. J. Jaeger, Jr.
L.B. Milstein
R. P. Skillen*

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | A. F. Culbertson

* Member of OPCOM
+ Ex-Officio
(NV) Non-voting unless Member at Large

 

1984

OFFICERS 1984-1985

President | M. Schwartz * 
Vice President | F. T. Andrews, Jr.* 
Vice President - Technical Affairs | J. C. McDonald*
Vice President - International Affairs | H. Meyr *
Secretary | I. T. Frisch * + (NV) 
Treasurer | D. L. Solomon * + (NV)
Past President | E. E. Sumner *
Director of Publications | P. E. Green, Jr. * + (NV)
Director of Meetings & Conferences | E. J. Glenner * + (NV)
Parliamentarian | R. Slayton

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1982-1984
D. Messerschmidt
S. Weinstein *
A. Gersho
A. Lender
1983-1985
J. Garodnick
J. F. Hayes
J. 0. Limb*
H. Rudin, Jr.
1984-1986
P. Fire
L. R. Jeffery
B. W. Stuck
B. J. Yokelson*

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | A. F. Culbertson

* Member of OPCOM
+ Ex-Officio
(NV) Non-voting unless Member at Large

 

1983

OFFICERS 1982-1983

President | E. E. Sumner *
Vice President | Mischa Schwartz*
Vice President - Technical Affairs | F. T. Andrews*
Vice President - International Affairs | K. Kuemmerle*
Secretary | R. W.  Wyndrum, Jr. * + (NV)
Treasurer | D. L. Solomon * + (NV)
Past President | D. L. Schilling *+
Director of Publications | J. Garodnick * + (NV)
Director of Meetings & Conferences | E. J. Glenner *
Parliamentarian | R. Slayton

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1981-1983
E. Nussbaum
R.  A. Scholtz
R. W.  Wyndrum, Jr. *
 
1982-1984
D. Messerschmidt
S. Weinstein *
A. Gersho
A. Lender
1983-1985
J. Garodnick
J. F. Hayes
J. 0. Limb*
H. Rudin, Jr.

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | D. L. Schilling

Advisory Council

Chair (Immediate Past President) | D. L. Schilling *
Second Past President | R. W. Lucky
Director of Publications | J. Garodnick *
Director of Administration |   R. Alston * 
Director of Meetings and Conferences | E. J. Glenner *

From Members-at-Large of Board of Governors

J. Limb*
S. Weinstein*
R. W. Wydrum, Jr. *

* Member of OPCOM
+ Ex-Officio
(NV) Non-voting unless Member at Large

 

1982

OFFICERS 1982-1983

President | E. E. Sumner *
Vice President | Mischa Schwartz*
Vice President - Technical Affairs | F. T. Andrews*
Vice President - International Affairs | K. Kuemmerle*
Secretary | R. W.  Wyndrum, Jr. * + (NV)
Treasurer | D. L. Solomon * + (NV)
Past President | D. L. Schilling *+
Director of Publications | J. Garodnick * + (NV)
Director of Meetings & Conferences | E. J. Glenner *

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1980-1982
J. H. Davis 
L. Kleinrock
J. C. McDonald
R. L. Pickholtz*
1981-1983
E. Nussbaum
R.  A. Scholtz
R. W.  Wyndrum, Jr. *
 
1982-1984
D. Messerschmidt
S. Weinstein *
A. Gersho
A. Lender

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | D. L. Schilling

Advisory Council

Chair (Immediate Past President) | D. L. Schilling *
Second Past President | R. W. Lucky
Director of Publications | J. Garodnick *
Director of Administration |  R. J. Jaeger, Jr.* 
Director of Meetings and Conferences | E. J. Glenner *

From Members-at-Large of Board of Governors

R. L. Pickholtz*
S. Weinstein*
R. W. Wyndrum, Jr.*

* Member of OPCOM
+ Ex-Officio
(NV) Non-voting unless Member at Large

 

1981

OFFICERS 1980-1981

President | D. L. Schilling*
Vice President | E. E. Sumner*
Vice President - Technical Affairs | W. C. Lindsey*
Vice President - International Affairs | H. Inose*
Secretary | R. J. Jaeger, Jr.* + 
Treasurer | D. L. Solomon * +
Past President | R. W. Lucky*
Director of Publications | J. Garodnick * +
Director of Meetings & Conferences | E. J. Glenner * +

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1979-1981
F. H. Blecher
I. M. Jacobs
J. M. Sipress
B. J. Yokelson*
1980-1982
J. H. Davis 
L. Kleinrock
J. C. McDonald
R. L. Pickholtz*
1981-1983
E. Nussbaum
R.  A. Scholtz
R. W.  Wyndrum, Jr. *
 

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | E. J. Doyle

Advisory Council

Chair (Immediate Past President) | R. W. Lucky
Second Past President | W. E. Noller
Secretary | R. J. Jaeger, Jr. 
Director of Publications | J. Garodnick 
Director of Administration |  R. W. Moorehead
Director of Meetings and Conferences | E. J. Glenner

From Members-at-Large of Board of Governors

R. L. Pickholtz 
R. W. Wyndrum, Jr. 
B. J. Yokelson 

* Member of OPCOM
+ Ex-Officio

 

1980

OFFICERS 1980-1981

President | D. L. Schilling*
Vice President | E. E. Sumner*
Vice President - Technical Affairs | W. C. Lindsey*
Vice President - International Affairs | H. Inose*
Secretary | R. J. Jaeger, Jr.* + 
Treasurer | D. L. Solomon * +
Past President | R. W. Lucky*
Director of Publications | J. Garodnick * +
Director of Meetings & Conferences | B. R. DeMaeyer*+

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1978-1980
A. B. Giordano
W. C. Lindsey *
R. B. Marsten
H. L. VanTrees
1979-1981
F. H. Blecher
I. M. Jacobs
J. M. Sipress
B. J. Yokelson*
1980-1982
J. H. Davis 
L. Kleinrock
J. C. McDonald
R. L. Pickholtz*

IEEE DIVISION III (Voting)

Director | E. J. Doyle

Advisory Council

Chair (Immediate Past President) | R. W. Lucky
Second Past President | W. E. Noller
Secretary | R. J. Jaeger, Jr. 
Director of Publications | J. Garodnick 
Director of Administration |  R. W. Moorehead
Director of Meetings and Conferences | B. R. DeMaeyer 

From Members-at-Large of Board of Governors

w. c. Lindsey
R. L. Pickholtz
B. J. Yokelson

* Member of OPCOM
+ Ex-Officio

1979-1970

1979

OFFICERS 1978-1979

President | R.W. Lucky *
Past President | W.E. Noller *
Vice President | D.L. Schilling *
Vice President - Technical Affairs | E.E. Sumner *
Vice President - International Affairs | J.A. Greefkes * 
Secretary | S.B. Weinstein *
Treasurer | D.L. Solomon *
Parliamentarian | R.D. Slayton *

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1977-1979
V.A. Carr
C.G. Griffith
A. Lender
M. Schwartz *
1978-1980
A. B. Giordano
W. C. Lindsey *
R. B. Marsten
H. L. VanTrees
1979-1981
F. H. Blecher
I. M. Jacobs
J. M. Sipress
B. J. Yokelson*

Advisory Council

Chair (Immediate Past President) | W.E. Noller
Second Past President | A.E. Joel, Jr.
President | R.W. Lucky 
Secretary | F. K. Becker 
Director of Publications | J. Garodnick *

* Member of OPCOM (Operating Committee)

 

1978

OFFICERS 1978-1979

President | R.W. Lucky *
Past President | W.E. Noller *
Vice President | D.L. Schilling *
Vice President - Technical Affairs | E.E. Sumner *
Vice President - International Affairs | J.A. Greefkes * 
Secretary | S.B. Weinstein *
Treasurer | D.L. Solomon *
Parliamentarian | R.D. Slayton *

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1976-1978
F.T. Andrews *
A.F. Culbertson
D.L. Schilling
D.L. Solomon
1977-1979
V.A. Carr
C.G. Griffith
A. Lender
M. Schwartz *
1978-1980
A. B. Giordano
W. C. Lindsey *
R. B. Marsten
H. L. VanTrees

Advisory Council

Chair (Immediate Past President) | W.E. Noller
Second Past President | A.E. Joel, Jr.
President | R.W. Lucky 
Secretary | F. K. Becker 
Director of Publications | J. Garodnick *
Director of Administration | B.R. DeMaeyer

* Member of OPCOM (Operating Committee)

 

1977

OFFICERS 1976-1977

President | W.E. Noller *
Past President | A. E. Joel, Jr. *
Vice President | R. W. Lucky *
Vice President - Technical Affairs | R. L. Shuey *
Vice President - International Affairs | D. A. Chisholm * 
Secretary | E. J. Doyle *
Treasurer | D.L. Solomon *
Parliamentarian | R.D. Slayton *
Director - Publications | D. L. Schilling
Director - Meetings and Conferences | S. Zebrowitz
Directory - Administration | B. J. Yokelson

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1975-1977
E. D. Becken
G. R. Cooper
E. J. Glenner
J. M. Sipress *
1976-1978
F.T. Andrews *
A.F. Culbertson
D.L. Schilling
D.L. Solomon
1977-1979
V.A. Carr
C.G. Griffith
A. Lender
M. Schwartz *

Advisory Council

Chair | A. E. Joel, Jr.

* Member of OPCOM (Operating Committee)

 

1976

OFFICERS 1976-1977

President | W.E. Noller *
Past President | A. E. Joel, Jr. *
Vice President | W. B. Groth *
Vice President - Technical Affairs | R. L. Shuey
Vice President - International Affairs | D. A. Chisholm * 
Secretary | E. J. Doyle *
Treasurer | D.L. Solomon *
Parliamentarian | R.D. Slayton *
Director - Publications | D. L. Schilling
Director - Meetings and Conferences | S. Zebrowitz
Directory - Administration | B. J. Yokelson

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1974-1976
E. J. Doyle *
W. W. Middleton
B. Goldberg *
M. Schwartz
1975-1977
E. D. Becken
G. R. Cooper
E. J. Glenner
J. M. Sipress *
1976-1978
F.T. Andrews *
A.F. Culbertson
D.L. Schilling
D.L. Solomon

Advisory Council

Chair | A. E. Joel, Jr. *

* Member of OPCOM (Operating Committee)

 

1975

OFFICERS 1974-1975

President | A. E. Joel, Jr. *
Past President | A. F. Culbertson *
Vice President | W. E. Noller *
Vice President - Technical Affairs | W. B. Groth *
Vice President - International Affairs | D. M. Atkinson * 
Secretary | A. B. Giordano *
Treasurer | D.L. Solomon *
Parliamentarian | R.D. Slayton
Director - Publications | D. L. Schilling
Director - Meetings and Conferences | R. L. Shuey
Directory - Administration | B. J. Yokelson

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1973-1975
F. T. Andrews
F. S. Hird *
D. L. Schilling
W. F. Utlaut
1974-1976
E. J. Doyle *
W. W. Middleton
B. Goldberg
M. Schwartz
1975-1977
E. D. Becken
G. R. Cooper
E. J. Glenner
J. M. Sipress *

Advisory Council

Chair | A. F. Culbertson *

* Member of OPCOM (Operating Committee)

 

1974

OFFICERS 1974-1975

President | A. E. Joel, Jr. *
Past President | A. F. Culbertson *
Vice President | W. E. Noller *
Vice President - Technical Affairs | W. B. Groth *
Vice President - International Affairs | D. M. Atkinson * 
Secretary | A. B. Giordano *
Treasurer | D.L. Solomon *
Parliamentarian | R.D. Slayton
Director - Publications | D. L. Schilling
Director - Meetings and Conferences | R. L. Shuey
Directory - Administration | B. J. Yokelson

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1972-1974
D. M. Atkinson
A. B. Giordano
W. B. Groth
D. L. Solomon
1973-1975
F. T. Andrews
F. S. Hird *
D. L. Schilling
W. F. Utlaut
1974-1976
E. J. Doyle *
W. W. Middleton
B. Goldberg
M. Schwartz

Advisory Council

Chair | A. F. Culbertson *

* Member of OPCOM (Operating Committee)

 

1973

OFFICERS 1972-1973

President | A. F. Culbertson *
Past President | F. D. Reese
Vice President | A. E. Joel, Jr. *
Vice President - Technical Affairs | W. B. Jones, Jr. *
Vice President - International Affairs | R. C. Kirby *
Secretary | A. B. Giordano *
Treasurer | D.L. Solomon *
Parliamentarian | R.D. Slayton
Director - Publications | D. L. Schilling
Director - Meetings and Conferences | W. E. Noller
Directory - Administration | E. J. Doyle

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1971-1973
T. T. N. Bucher
B. Goldberg
H. T. Uthlaut, Jr.
 
1972-1974
D. M. Atkinson
A. B. Giordano
W. B. Groth
D. L. Solomon
1973-1975
F. T. Andrews
F. S. Hird *
D. L. Schilling
W. F. Utlaut

Advisory Council

Chair | F. D. Reese

* Member of OPCOM (Operating Committee)

 

1972

OFFICERS 1972-1973

President | A. F. Culbertson *
Past President | F. D. Reese
Vice President | A. E. Joel, Jr. *
Vice President - Technical Affairs | W. B. Jones, Jr. *
Vice President - International Affairs | R. C. Kirby *
Secretary | A. B. Giordano *
Treasurer | D.L. Solomon *
Director - Publications | D. L. Schilling
Director - Meetings and Conferences | W. E. Noller
Directory - Administration | E. J. Doyle

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1970-1972
G. R. Cooper
F. S. Hird
A. E. Joel, Jr. *
W. F. Utlaut
1971-1973
T. T. N. Bucher
A. F. Culbertson *
B. Goldberg
H. T. Uthlaut, Jr.
1972-1974
D. M. Atkinson
A. B. Giordano
W. B. Groth
D. L. Solomon

Advisory Council

Chair | F. D. Reese

* Member of OPCOM (Operating Committee)

 

1971

OFFICERS 1970-1971

Chair | R. C. Kirby
Vice Chair | A. F. Culbertson
Secretary | A. B. Giordano
Treasurer | D. L. Solomon

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1969-1971
W. C. Burnett
A. B. Giordano
R. Guenther
R. K. Hellmann
1970-1972
G. R. Cooper
F. S. Hird
A. E. Joel, Jr.
W. F. Utlaut
1971-1973
T. T. N. Bucher
A. F. Culbertson
B. Goldberg
H. T. Uthlaut, Jr.

 

1970

OFFICERS 1970-1971

Chair | R. C. Kirby
Vice Chair | A. F. Culbertson
Secretary | A. B. Giordano
Treasurer | D. L. Solomon

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1968-1970
T. T. N. Bucher
A. F. Culbertson
R. C. Kirby
F. D. Reese
1969-1971
W. C. Burnett
A. B. Giordano
R. Guenther
R. K. Hellmann
1970-1972
G. R. Cooper
F. S. Hird
A. E. Joel, Jr.
W. F. Utlaut
1969-1964

1969

OFFICERS 1968-1969

Chair | F. D. Reese
Vice Chair | R. C. Kirby
Secretary | A. B. Giordano
Treasurer | D. L. Solomon

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1967-1969
G. R. Cooper
A. E. Joel, Jr.
D. L. Solomon
C. A. Strom
1968-1970
T. T. N. Bucher
A. F. Culbertson
R. C. Kirby
F. D. Reese
1969-1971
W. C. Burnett
A. B. Giordano
R. Guenther
R. K. Hellmann

 

1968

OFFICERS 1968-1969

Chair | F. D. Reese
Vice Chair | R. C. Kirby
Secretary | A. B. Giordano
Treasurer | D. L. Solomon

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1966-1968
L. A. deRosa
B. Goldberg
R. K. Hellmann
R. L. Shuey
1967-1969
G. R. Cooper
A. E. Joel, Jr.
D. L. Solomon
C. A. Strom
1968-1970
T. T. N. Bucher
A. F. Culbertson
R. C. Kirby
F. D. Reese

 

1967

OFFICERS 1966-1967

Chair | W. B. Jones, Jr.
Vice Chair | F. D. Reese
Secretary | A. B. Giordano
Treasurer | D. L. Solomon

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1965-1967
W. B. Jones, Jr.
R. C. Kirby
F. D. Reese
H. E. Weppler
1966-1968
L. A. deRosa
B. Goldberg
R. K. Hellmann
R. L. Shuey
1967-1969
G. R. Cooper
A. E. Joel, Jr.
D. L. Solomon
C. A. Strom

 

1966

OFFICERS 1965-1966

Chair | R. K. Hellmann
Vice Chair | W. B. Jones, Jr.
Secretary | A. B. Giordano
Treasurer | D. L. Solomon

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1964-1966
W. Lyons
R. L. Marks
D. L. Solomon
P. T. Sproul
1965-1967
W. B. Jones, Jr.
R. C. Kirby
F. D. Reese
H. E. Weppler
1966-1968
L. A. deRosa
B. Goldberg
R. K. Hellmann
R. L. Shuey

EX OFFICIO MEMBERS

L. G. Abraham
R. L. Marks
D. S. Rau

 

1965

OFFICERS 1964-1965

Chair | R. K. Hellmann
Vice Chair | W. B. Jones, Jr.
Secretary | A. B. Giordano
Treasurer | J. W. Worthington, Jr.

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1964-1965
L. A. deRosa
B. Goldberg
F. W. Smith
 
1964-1966
W. Lyons
R. L. Marks
D. L. Solomon
P. T. Sproul
1965-1967
W. B. Jones, Jr.
R. C. Kirby
F. D. Reese
H. E. Weppler

EX OFFICIO MEMBERS

L. G. Abraham
R. L. Marks
D. S. Rau
F. D. Reese

 

1964

OFFICERS 1964-1965

Chair | R. K. Hellmann
Vice Chair | W. B. Jones, Jr.
Secretary | A. B. Giordano
Treasurer | J. W. Worthington, Jr.

MEMBERS AT LARGE (Voting)

1964-1965
L. A. deRosa
B. Goldberg
F. W. Smith
 
1964-1966
W. Lyons
R. L. Marks
D. L. Solomon
P. T. Sproul
1965-1967
W. B. Jones, Jr.
R. C. Kirby
F. D. Reese
H. E. Weppler

EX OFFICIO MEMBERS

L. G. Abraham
R. L. Marks
D. S. Rau
F. D. Reese