IEEE Fellows Elevated as of 1 January 2012
Election to the grade of IEEE Fellow is one of the highest honors that can be bestowed upon our members by the Institute in recognition of their technical, educational, and leadership achievements. Only a select few IEEE members earn this prestigious honor.
Congratulations to the following Communications Society members for their election to the grade of Fellow of the IEEE. They now join company with a truly distinguished roster of colleagues.
Dakshi Agrawal
For contributions to theory, analysis, and design of efficient, secure, and privacy-preserving communication systems
Yucel Altunbasak
For contributions to super-resolution imaging, color filter array interpolation, and error-resilient video communications
George Arnold
for leadership in architecture and protocols for the electric grid and telecommunication networks
Ahmad Bahai
For contributions to multi-carrier wireless and wire-line communication systems
Mauro Barni
For contributions to signal and image processing for multimedia security
Raouf Boutaba
For contributions to automated network and service management methodologies and applications
Kenneth Calvert
For contributions to internet topology and active networks
Jyh-Cheng Chen
For contributions to energy efficient protocols in wireless networks
Roger Cheng
For contributions to multiuser communications in wireless systems
Mung Chiang
For contributions to optimization of communication networks and applications to wireless networks, broadband access, and the internet
Mark Crovella
For contributions to the measurement and analysis of networks and distributed systems
Michael Devetsikiotis
For contributions to rare-event modeling of communication networks
Alexandra Duel-Hallen
For contributions to equalization and wireless communications
Anbal Figueiras-Vidal
for leadership in digital signal processing
Stefano Galli
For contributions to theory, practice, and standardization of power line communication networks
Rafik Goubran
For contributions to voice quality measurement and its applications to audio improvement
Erich Gunther
For contributions to the development and standardization of techinques for electric power quality
Franz Hlawatsch
For contributions to time-frequency signal processing
Charles Kalmanek
for leadership in advancing architecture, design and management of communications networks and services
Ahmed Kamal
For contributions to optical networks provisioning for multipoint traffic
Ryuji Kohno
For contributions to spread spectrum and ultra wideband technologies and applications
Srikanth Krishnamurthy
For contributions to cross-layer protocol design in wireless networks
Vincent Lau
For contributions to wireless communication systems with channel feedback
Jin Li
For contributions to multimedia delivery, compression and storage for real-time communication
Junyi Li
For contributions to modulation techinques for mobile broadband communications systems
Mike Peng Li
For contributions to the design of jitter test technologies
Soung Chang Liew
For contributions to wireless communications and networking
Marco Luise
For contributions to synchronization and signal processing in communications
Ranjan Mallik
For contributions to channel characterization in wireless communication systems
Eytan Modiano
For contributions to cross-layer resource allocation algorithms for wireless, satellite, and optical networks
Bernard Mulgrew
For contributions to linear and nonlinear equalizers for adaptive systems
C. Siva Ram Murthy
For contributions to resource management in high performance real-time computing and communication systems
Zhisheng Niu
For contributions to collaborative radio resource management in wireless networks
Jong-Seon No
For contributions to sequences and cyclic difference setsfor communications algorithms
Ian Oppermann
For contributions to mobile communication systems
Venkata Padmanabhan
For contributions to networked and mobile computing systems
Marimuthu Palaniswami
For contributions to computational intelligence, learning systems, and nonlinear modelling
Konstantinos Plataniotis
For contributions to the theory and application of statistical adaptive learning
Subramanian Ramanathan
For contributions to mobile adhoc networks using topology control and directional antennas
Wonjong Rhee
for leadership in dynamic spectrum management systems
George Rouskas
For contributions in algorithms, protocols, and architectures of optical networks
Akbar Sayeed
For contributions to statistical signal modeling for wireless communication and sensor networks
Raghunath Shevgaonkar
for leadership in electrical engineering education in India
Elvino Sousa
For contributions to wireless systems, including modulation techniques and transmitter diversity
Danny Tsang
For contributions to the optimization of communications networks
Yu-Chee Tseng
For contributions to wireless and mobile networks
M. Umit Uyar
For contributions to conformance testing theory and practice
Ping-Kong Wai
For contributions to optical networks and optical fiber communication systems
Chin-Liang Wang
For contributions to signal processing algorithms and architectures for digital communications
Keh-Chung Wang
For contributions to GaAs HBT integrated circuits for high speed data conversion and optical fiber communication systems
Thomas Weiland
for development of the finite integration technique and impact of the associated software on electromagnetic engineering
Jiangtao Wen
For contributions to multimedia communication technology and standards
Guu-Chang Yang
For contributions to optical code division multiple access
Xiaohu Yu
for leadership in the development of mobile communications in China
Junshan Zhang
For contributions to cross-layer optimization of wireless networks
Qian Zhang
For contributions to the mobility and spectrum management of wireless networks and mobile communications
Zhi-Li Zhang
For contributions to internet quality-of-service theory and applications
Wenjun Zeng
For contributions to multimedia communication and security